BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GÜNEY KAMPÜSÜ Psikoloji-Sosyoloji Binası Çevre Düzenleme ve İyileştirme Projesi 

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs iyileştirme projesinin üçüncü aşaması olan Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji-Psikoloji Binası çevresi iyileştirme projesi, binanın çevresinin durumunu iyileştirmeyi, kullanım olanaklarını ve kullanıcı beklentilerini karşılamayı ve binaya ulaşım ile ilgili sıkıntılarının giderilmesini hedefleyen bir proje oldu. Tüm sürecin katılımcı bir anlayış ile yürütülmesi önemsendi, kullanıcı gruplarından kişiler ile birebir görüşmeler yapıldı. Öncelikle binaya inen dik ve kışın tehlikeli olan rampa kolay kullanım için geniş basamaklı merdivene dönüştürüldü. Ön bahçesi kullanım alışkanlıkları ve gereksinimler bakımından tekrar düşünüldü, tartışıldı. Ağaçların altında-gölgesinde bir araya gelmek için toplanma yeri oluşturuldu. Merdiven yanından inen duvar yenilendi ve üzerine eklenen oturma elemanlarıyla baharda bahçede derslik ortamı sağlandı. Piknik masaları bakımları yapılarak eskiden oldukları yerlere konuldu.  Buradaki yaşamın alışkanlıklarıyla iyileştirilerek sürmesi en önemli hedeflerden biriydi.  Akşam saatlerinde kullanım olanağı sağlamak için aydınlatma tasarımının yenilenmesi tasarımın gece etkisinin de geliştirilmesini olanaklı kıldı. 

 

Arka bahçe ise daha az dokunulan, sessiz-sakin-huzurlu kalma hislerinin devam etmesine yönelik hassasiyetleri önemseyen ve sürdüren tasarım kararlarıyla düzenlendi. Yürüme yolu, ona bağlanan oturma- platformları ile arasında kalan yeşil alanlar, gelişmiş ağaç dokusunun altında onun bir parçası olarak, manzaraya kucak açan, çok küçük dokunuşlarla kullanım olanaklarını geliştiren bir mekânsal oluşum sağladı. 

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü

Psikoloji-Sosyoloji Binası Çevre Düzenleme ve İyileştirme Projesi 

 

Yer: İstanbul, Bebek

Yıl: 2015

 

İşveren:

Boğaziçi Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı

İş Kapsamı:

Çevre Düzenleme ve İyileştirme Projesi ve Uygulama Danışmanlığı

http://www.arkitera.com/haber/28129/2016-arkitera-odulleri-sahiplerini-buldu

http://www.arkitera.com/proje/5831/bogazici-universitesi-guney-kampusu-etiler-kapisi-kampus-ana-inis-yollari-iyilestirme-projesi

https://www.xxi.com.tr/projeler/hatiralar-davranislar-ve-kamusallik

 

 

  • White Instagram Icon
  • Facebook Clean

anonim.istanbul